İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar 2019

0
990

İşyeri açma kredisi veren bankalar, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere cazip kredi olanakları sunarak destek sağlamaktadır. Yeni bir işletme kurmak için sermaye arayışına giren vatandaşlar, bankaların sunduğu iş kurmak için kredi kampanyalarını veya devletin sağladığı imkanları araştırmaktadır.  Bankalar tarafından verilen kredi imkanlarının esnekliği, işyerinin türüne ve kredi notuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

İş Kurma Kredisi Veren Devlet Kurumları 

İşyeri açmak için devletten alınacak destek, yeni bir işe adım atacak olan girişimcilere finansal kaynak oluşturarak büyümelerine yardımcı olmaktadır. Düşük faiz oranlı kredi imkanları veya hibe adı altında sunulan hizmet, iş kuracaklar için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Devlet desteklerinden yararlanmak istiyorsanız yeni bir iş kuruyor olmanız veya var olan iş yerinizi geliştiriyor olmanız gerekmektedir. 

Gündemdeki Konu: Belgesiz Kredi Veren Bankalar

KOSGEB Desteği 

KOSGEB, yeni bir işe adım atmak isteyen girişimcilere iş planları oluşturarak iş kurma ve işin sürekliliği konusunda fikirler vermekte, onları maddi olarak desteklemektedir. Devletin iş yeri açana sağladığı kredi desteklerinden bu şekilde yararlanabilirsiniz. KOSGEB, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında destek paketleri oluşturmuştur. Kurumun sağladığı imkanlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Geleneksel Girişimci Desteği, kuruluş desteği adı altında geri ödemesiz olarak hizmet vermektedir. Gerçek kişi statüsünde kurulmuş işyerleri için 5.000 TL, sermaye şirketi statüsündekiler için ise 10.000 TL imkan sağlar. 
 • İleri Girişimci Desteği, kurulan şirketin faaliyet konularına göre 5.000 TL veya 10.000 TL olarak destek sağlar. 
 • İleri Girişimci Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği
 • İleri Girişimci Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği

TUBİTAK Desteği 

Tubitak, yenilikçi iş fikirleri sunan genç girişimcilere 150.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe imkanları sunmaktadır. Kurum bunun için her yıl 2 defa çağrı ilanları yayınlar. 

SYDV Desteği 

Devlete bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da iş yeri kurmak isteyenleri destekleyerek 15.000 TL’ye kadar maddi yardım sağlamaktadır. 

İşyeri Açma Kredisi İçin Gerekli Evraklar

İş kurma kredisi için istenen belgeler, kurumlara göre farklılık göstermektedir. İş yeri açmak isteyen girişimcilerin bu süreçte yasal prosedürleri takip etmesi gerekmektedir. Bu aşamada Vergi Dairesi ve Belediyeler sizden belgeler talep etmektedir. 

Vergi Dairesi İçin Belgeler 

Vergi dairesinden iş yeri açabilmeniz için istenen belgeler 4 adettir. 

 • İş yeri açma bildirim formu, 
 • Kimlik belgenizin fotokopisi,
 • İkametgah, 
 • İş yeri bilgileriniz, tapu ve kira kontratıdır. 

Belediye İçin Belgeler 

Belediye tarafından istenen belgeler 3 kısımda incelenmekte açacağınız işyerinin hizmet şekline göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle kuracağınız işletmenin gayrı sıhhi müessese, umuma açık müessese veya sıhhi müessese mi olduğunu belirlemelisiniz. Eğer açacağınız iş yeri lokanta, kafeterya tarzı bir yer ise küçük ölçekli işletmeniz için gereken belgeler; 

 • Vergi levhanıza ait 2 adet fotokopi
 • Tapu fotokopiniz ve kira kontratı
 • Yapı hakında bilgi içeren belge (Sağlam olması, yapısı vb.) 

Vakıfbank Kredi

Vakıfbank iş kurma kredisi ile işyeri, büro, muayenehane, dükkan, mağaza, depo vb. gayrimenkulleri satın alabilmeniz için nakit imkanı sağlanmaktadır. Bunun için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Vakıfbank Bireysel İşyeri Kredisi ile Hayat Sigortası  ve Ticari Paket Sigortası da yapılmaktadır. Kredinizin limiti ipotek olarak vereceğiniz taşınmazın ekspertiz değerinin %75’i olarak belirlenmektedir. 

Başvurmak için sizden birtakım belgeler talep edilmektedir. Bunlar: 

 • Nüfus cüzdanınız veya kimlik belgenizin aslı, fotokopisi
 • İkametgah belgesi ya da adınıza kayıtlı en son faturalardan birinin fotokopisi
 • Kat mülkiyeti veya kat irtifaki tapu fotokopisi
 • Yapı Kullanım İzin Belgesi
 • Eskpertiz raporu olarak belirlenmiştir. 

Halkbank Kredi 

Halbank iş kurma kredisi ile kurduğu işletmeyi yaşama geçirmek isteyen girişimcilere uygun faizlerle kredi imkanı sağlamaktadır. Alacağınız kredi miktarına göre ödemelerinizi taksitler halinde zorlanmadan yapabilirsiniz. Halkbank ile 48 aya varan vadelerle kredi kampanyasından faydalanabilirsiniz. 

Halbank iş kurmak için kredi almak isteyen müşterilerde sicilin bozuk olmaması ve kredi notunun belli bir seviyenin altında olmaması gerekmektedir. Kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda kefil veya teminat yoluna gidebilirsiniz. 

Ziraat Bankası Kredi 

Ziraat Bankası iş kurma kredisi, girişimcelere sağladığı finansal destek ile en çok tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası Bireysel İş Yeri Kredisi ile 120 aya kadar varan vadelerle ödeme planlarına sahip olabilirsiniz. 

Kullanacağınız kredi, açacağınız iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar olmalıdır. Banka gerekli gördüğü durumlarda sizden ek teminatlar isteme hakkına da sahiptir. Alacağınız kredi vade süresi boyunca hayat sigortası, iş yeri ve zorunlu deprem sigortası Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. 

Ziraat Bankası, kadın girişimcileri de unutmamakta ve onlar için vadesi 60 ay olan kredi kampanyaları sunmaktadır. Kadın girişimciler eğer iş yeri alıyorsa 96 ay vadeli kredilerden de yararlanabilmektedir. 

Garanti Bankası Kredi 

Garanti Bankası iş kurma kredisi ile kadın girişimciler de finansal olarak aradığı desteği bulmaktadır. Bunun için aranan şartlar arasında şirkette çalışanların çoğunun kadın olması yer almaktadır. Aynı zamanda söz konusu işletmelerde toplam çalışan sayısının 50’nin üzerinde olmaması gerekir. Gereken koşulları sağlayan bir iş yeri kuruyorsanız 12-36 ay vadeli kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi

QNB Finansbank iş kurma kredisi, KOBİ Para Cepte kampanyası ile işletme kurmanız için hızlı desteği sağlayan bankalar arasındadır. Finansbank ile 50.000 TL’ye kadar kredi alma imkanına sahipsiniz. 

Banka, KOBİ’lere özel avantajlı kampanyalar ve ödeme koşulları sunarak onlara Rahat Paket, Bereketli Ticari Hesap, POS Paket Fırsatı gibi ürünleriyle hizmet verir. İş yerinizi açtıktan sonra da bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin Rahat Paket ürünü ile sizden bankacılık işlemleri için ekstra ücretler talep edilmemekte böylece iş yeri sahibinin masraflarına destek sağlanmaktadır. 

Şubeye gitmeye gerek kalmadan SMS yolu ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranızı 7646’ya mesaj atmanız gerekmektedir. Kredi için yine SMS’le onay aldıktan sonra sizden istenen belgeler ile birlikte en yakın banka şubesine gitmeniz yeterlidir. 

TEB Kredi

TEB iş kurma kredisi, farklı sektörlere yönelik kredi seçenekleri sunar. Krediden faydalanabilmek için işletmenin açık bulunduğu sürenin 1 yılı geçmemesi gerekmektedir. Taksitli ticari kredi olarak da adlandırılan banka hizmeti, işletme ihtiyaçlarına yönelik  teminatsız 50.000 TL’ye kadar kredi imkanı verir. Eğer daha fazla kredi almak istiyorsanız banka sizden teminat isteyebilir. Bu şekilde TEB 100.000 TL’ye kadar kredi verebilmektedir. 

İş Bankası Kredi

İş Bankası iş kurma kredisi ile gayrimenkul alımlarınızda finansal ihtiyaçlarınıza destek sağlanmaktadır. Bunun için taşınmaz teminatınızın ekspertiz değerinin maksimum %75’ine kadar krediden yararlanabilirsiniz. Krediler TL cinsinden olup 60 ay vade seçenekleriyle esnek ödeme planları söz konusudur. 

İş Bankası’nın sunduğu hizmetler ile kadın girişimcilere iş kurmak için kredi desteği de devam etmektedir. İşini büyütmek, geliştirmek isteyen kadınlar için ihtiyaçlara yönelik finansman desteği sağlanır. Krediden yararlanmak için; 

 • İşletmenin %51 hissesinin kadın ortaya ait olması gerekmektedir. Eğer bu şart sağlanamıyorsa üst düzey yönetici pozisyonlardan en az bir tanesi kadın olmalıdır. 
 • İşletme ortaklarından minimum %20’si kadınlardan oluşmalıdır.