Goji Berry yetiştiriciliği ile para kazanın

0
5621

Farklı ticaret yollarıyla girişimciliği arttıranlar, ne iş yapabilirim gibi sorularla karşı karşıya kalabilirler. Bitki yetiştirmek, küçük bir sermaye ile büyük başarılar elde etmenizi sağlayabilir. Ancak doğru tercihi ve doğru alanı bulursanız, üretimde başarıya koşabilirsiniz. Alanın önemli olması yetiştirilen bitkinin toprak açısından kabul edilmesini göstermektedir.

Bu yüzden her gördüğünüz yerde bitki yetiştiririm demeniz, kesinlikle doğru değildir. Yazımızın içeriğinde de yer alan goji berry çiçeği, mutluluk meyvesi olarak adlandırılmaktadır. Tibet ve Doğu Asya’da üretimi gerçekleştirilen, bu alanlarda sıklıkla çoğalan mutluluk meyvesinin en yaygın olduğu kısımdır. Ülkemizde Sivas ilinde üretilen goji berry meyvesi Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kontrolü altında yapılmaktadır.

Kısa araştırmalar ve kontrollerde goji berry meyvesinin ömür uzattığı belirtilmektedir. Goji berry meyvesinin ülkemizde halk arasında dolaşan ismi kurt üzümü şeklindedir. Goji berry meyvesinin soğuk hava sevmesi, Sivas ilimizde son derece rahatlıkla üretiminin yapılmasını sağlamaktadır. Soğuk havaların üretime katkıda bulunması, doğa açısından gerekli koşulların birçoğunu karşıladığını göstermektedir. Üreticiler tarafından yapılan yorumlarda bakımının çok kolay olduğu söylenmektedir.

Ucuzluk açısından herhangi bir problem çıkarmayan bu meyve için doğru toprak seçimi işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Nemli topraklarda üretilen mutluluk meyvesi, hiç su istemediğini göstermektedir. Kurak ve verimsiz topraklara yayılan goji berry ise damla sulama sistemiyle oluşturulan alanda çok az suya ihtiyaç duyacağını belirtmektedir. Verimsiz topraklarda suya ihtiyaç duyması, nemlendirme oranını dengelemek için gereklidir. Çok küçük bir sermaye ile ne iş yapılır diye düşünüyorsanız, goji berry işine girmeyi düşünebilirsiniz. Ufak bir alanda yaklaşık olarak bin kilo goji berry meyvesi üretmeniz mümkündür. Bu belirtilen yazı, yetkililer tarafından sizlere aktarılmaktadır. Öneriler arasında soğuk illeri, yüksek tepeleri tercih etmeniz söylenmektedir.

Bu alanlarda rahatça yetişebilen meyvenin büyümesi, boş arazilerin değerlendirilmesi geliriniz açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Yüksek olanaklara kavuşmak için goji berry işini düşünebilirsiniz. Goji berry meyvesinin antioksidan değeri çok yüksek olduğunu belirten yetkililer, meyvenin yaşlanmayı geciktirdiği, vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında önemli rol oynadığını, C ve B vitaminlerini bol miktarda içinde barındırdığı ve mineral açısından oldukça varlıklı olduğu yetkililer sözlerine eklemiştir. Ayrıca Amerika gibi gelişmiş bir ülkede bu meyvenin kanser tedavi süreçlerinde kullanıldığını ifade etmektedirler. Mutluluk meyvesinin içerisinde lösemiye iyi gelen maddelere rastlandığı, kısırlık tedavisinde kullanılması da gündeme düştüğü konusunda araştırmalar yurt dışında devam etmektedir. Bu araştırmalar hızlı biçimde ve tamamen tıbbi yöntemle yapılmaktadır. Yurt dışında yaygınlığını koruyan bu meyve ülkemizde henüz tarımsal anlamda yaygınlaşmamıştır.

Hobi bitkisi olarak tanınan mutluluk meyvesinin yaygınlaşması, gelecek açısından önemli etkenlerde bulunacağı görülebilmektedir. Uzman kişilerin tarımını yapması, kısa sürede yaygınlaşmasına sebep olabilir. Pazarlama ve ticaret açısından büyük olanaklara imza atacak bu meyve en çok aranan bitkiler arasında yer alacaktır. Goji berry meyvesinin uzmanlar tarafından fizibilite çalışmalarını yapmaya devam etmeleri açısından önemlidir. Gelecek için önemini koruyan bu meyve, henüz tam anlamıyla ülkemizde yaygınlaşmasa bile tarımı yapıldığı için girişimcilere bu meyve ile ilgili bilgi toplamalarını öneriyoruz.

Son derece sağlık açısından ön plana çıktığı için her tarımsal yönden önem taşımaktadır. Özellikle soğuk illerimizde gerekli olan bu meyveyi büyütmek, sizlere de birçok ek kazanç sağlayacaktır. Ne iş yapabilirim gibi konular arıyorsanız, bu meyveyi araştırarak bir adım atmış olabilirsiniz. Meyvenin gerekliliği ile ilgili konulara değinmeniz, daha sonrasında tarımının gerçekleşmesinde büyük rol oynamanız sizlere birçok ticaret kazancı sağlayacaktır.