SMS ile Kredi Veren Bankalar 2019

1
477

Kısa mesaj yoluyla kredi alınabilecek bankalar artan rekabet ortamında kolay kredi vererek birbirleriyle yarışıyorlar. Yakın tarihteki teknolojik gelişmeler doğrultusunda bankalar da günümüz dünyasına adapte olup ihtiyaç sahiplerine bankanın internet sitelerinden, mobil şubelerinden, telefon şubelerinden başvuru imkanı sağlayarak şubeye uğramadan kredi başvurusu fırsatı sunuyorlar.  Çabuk ve pratik bir şekilde nakit ihtiyaçlarını gidermek isteyen kişiler için bir diğer tercih edilen başvuru yöntemi ise SMS ile kredi başvurusunda bulunmak ve finansman desteğini evrak işleriyle uğraşmadan almak şeklindedir.

İlginizi Çekebilir: Gelir Belgesiz Kredi

Türkiye’deki birçok banka nakit ihtiyacı duyan kişilere kısa mesaj yoluyla kredi alma imkanı tanımaktadır ancak genel anlamda aynı uygulamayı yapıyor olsalar bile bankadan bankaya farklılıklar vardır. Başta faiz oranları olmak üzere vade imkanları, kredi miktarı vb. konularda SMS yoluyla yapılan başvurular için her bankada değişiklik göstermektedir. Bunların yanı sıra, kimi banka onay mesajı geldikten sonra şubeye verilmek üzere belli evraklar talep ederken kimi banka da şubeye belge teslim etme şartı bulunmamaktadır. Bunlardan dolayı, kısa mesaj yoluyla finansman desteği alacak kişilerin bütçelerine daha uygun bir kredi kullanmak için başvuracakları bankanın şartları hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Kimler SMS ile Kredi Alabilir

Kısa mesaj yoluyla kredi kimlere verilir sorusu kolay ve hızlı kredi almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bankaların en çok göz önünde bulundurduğu şartlar şu şekildedir.

 • Başvuru sahibinin yasal sorumluluk yaşı olan 18’i doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibin kredi puanının başvurulan krediyi almaya uygun olması gerekmektedir.
 • Kısa mesajla istenen bilgilerin tam olarak doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir.
 • Toplam güncel kredi başvuru sayısı 12 olan kişilerin kredi talepleri otomatik olarak reddedilir.

Yukarı belirtilen maddelerin dışında bankadan bankaya değişmekte olan kredi üst limitleri vardır. Kimi banka onay mesajında alabileceğiniz en yüksek kredi miktarını belirtirken kimi bankaların SMS ile başvurular için belli sınırları vardır. Bu yüzden başvuru mesajında bankanın belirttiği limitten fazla bir miktar belirtilirse ihtiyaç sahibi kredi onayı alamaz.

Gündemdeki Konu: Maaş Bordrosuz Kredi

AKBANK SMS ile Kredi

Akbank kısa mesaj yoluyla kredi imkanı sayesinde başvuru sahiplerine pratik ve hızlı bir şekilde finansman desteği sağlamaktadır. Akbank SMS Kredisinin başlıca özellikleri şunlardır:

 • Sadece İhtiyaç Kredisi başvuruları için geçerlidir.
 • Kredi tutarı üst limiti 20.000 TL’dir. Bunun üzerindeki miktarlar için şubeden başvuru gerekmektedir.
 • En fazla 36 aya kadar vade imkanı tanınmaktadır.

Yukarıda betimlenen krediyi almak isteyen ihtiyaç sahipleri başvurularını ise 4425’e ‘‘Kredi’’ yazıp boşluk bırakıp vatandaşlık numaralarını yazarak gönderebilirler. GSM operatörü Vodafone veya Türk Telekom olan müşteriler ise kısa mesajlarını 0532 750 25 25’e göndermelidir. Gelecek onay mesajında başvuru sahibinin alabileceği kredi miktarı belirtilir ve ardından sadece kimlik belgesiyle şubeye giderek kefilsiz bir şekilde belirtilen kredi miktarı alınabilir.

İş Bankası SMS ile Kredi

İş Bankası kısa mesajla kredi başvurusu yapma imkanı sağlayan bankalardan biridir ancak bunu sadece ihtiyaç kredilerine başvuru olarak sınırlandırmıştır. İş Bankası’ndan ihtiyaç kredisi talebinde bulunacak ve bunu sadece elindeki telefonun tuşlarına basarak halletmek isteyenlerin 4402 adlı numaraya aşağıda belirtilen maddeleri sırasıyla ve aralarında boşluk bırakarak yazıp yollaması gerekmektedir.

 • Nakit (Büyük harflerle),
 • TC Kimlik No,
 • Kredi Tutarı,
 • Aylık Gelir,

Onay bilgisinin gelmesinin ardından şubeye kredi temini için giden vatandaşların kimlik belgesi veya sürücü belgesi aslı ve fotokopisinin yanında ek olarak başvuru formu ve gelir durumlarını gösteren evrağı bankaya teslim etmeleri gerekmektedir. Bunların yanı sıra, faiz oranları da başvuru sahibinin kredi puanına göre değişiklik gösterebilir.

Yapı Kredi SMS ile Kredi

Yapı Kredi kısa mesaj yoluyla kredi başvuru imkanı vererek nakit ihtiyacı duyanlara kolay yoldan talep oluşturma imkanı sağlamaktadır. Çoğu bankanın aksine, Yapı Kredi sadece bireysel ihtiyaç kredileri için değil aynı zamanda konut kredisi içinde SMS ile başvuru fırsatı sunuyor. 4411 numarasına yollanacak mesajda kredi türü (konut ya da bireysel), vatandaşlık numarası ve aylık net gelir bilgisi sırasıyla ve arada boşluk bırakılarak yazılmalıdır. Bir gün içerisinde geri dönüt alınacaktır.

Onay geldikten aşağıdaki evrakların şubeye teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Gelir durumunu gösterir belge,
 • Adres durumunu belirtir belge,
 • Satın alınacak evin tapusunun kopyası (Sadece konut kredileri için),

Bunların yanı sıra, banka müşterinin kredi puanı ve kredi miktarına göre kefil isteme hakkına sahiptir.

TEB SMS ile Kredi

TEB’ten mesajla kredi alarak nakit ihtiyacını gidermek isteyen vatandaşların mevcut TEB müşterisi alma zorunlulukları yoktur. TEB Pratik İhtiyaç Kredisi adındaki bu finansman desteğine başvurmak isteyenlerin 4466 şeklindeki numaraya T.C. Kimlik Numaralarını yazıp kısa mesaj atmaları yeterlidir. Kısa süre içinde cevap yine mesaj olarak telefonlarına gelecektir. 

SMS ile kredi kolaylığı olan TEB Pratik İhtiyaç Kredisi’nin genel özellikleri şunlardır:

 • Banka tarafından belirlenen üst limit 12.500 TL’dir.
 • Şubeye kimlik kartı veya ehliyet fotokopisi verilmelidir.
 • Faizler müşteri puanına göre değişebilir.
 • Banka gerekli durumlarda ek belge veya ek teminat isteyebilir.
 • Banka uygun görmesi halinde kefil talebinde bulunabilir.
 • Kredi talebinde sadece emekli, serbest meslek sahibi veya ücretli olarak çalışan kişiler bulunabilir.

QNB Finansbank SMS ile Kredi

QNB Finansbank kısa mesajla kredi başvurusu imkanı vererek ihtiyaç sahiplerinin problemlerine hızlı bir şekilde çözüm yolu sunmaya çalışan kurumlardan biridir. QNB Finansbank, şu anda sadece bireysel ihtiyaç kredisine başvurular için kısa mesaj yöntemini kabul ediyor. Nakit sorununu çözmeye çalışan kişilerin başvurmak için SMS ile 5030’a sadece vatandaşlık numaralarını belirterek mesaj atabilir. Bu kısa mesaj, GSM operatörleri ( Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) tarafından 0.65 TL olacak şekilde ücretlendirilecektir.

Değerlendirme sonucu yine SMS olarak kişiye iletilirken, bu sadece ön onay olarak kabul edilir. Mesajda belirtilen miktarı almak isteyen kişiler bankaya nüfus cüzdanı fotokopisini ve gerekiyorsa başka evrakları ibraz ederek başvurularını sonuca ulaştırabilirler. %1,39’tan başlayan faizler de vatandaşın kredi puanına göre değişebilir.

Vakıfbak SMS ile Kredi

Kısa mesajla Vakıfbank’tan kredi almak isteyen vatandaşlar bankanın İhtiyaç Kredisi Kampanyası’ndan da yararlanma şansı bulurlar. Bu kampanyanın genel özellikleri şunlardır:

 • 60 aya varan vade imkanları vardır.
 • %1,59 faiz oranı (müşterinin notuna göre değişebilir) vardır.
 • Farklı ödeme seçenekleri (eşit taksitli, azalan taksitli vb.) vardır.
 • Kamu personeli, emekliler ve özel sektörde çalışanlar yararlanabilir.

Kampanya ve krediyle ilgili bilgi almak isteyen ihtiyaç sahipleri, Vakıfbank şubelerinden gerekli noktaları daha detaylı bir şekilde öğrenebilirler. Başvuruda bulunmak isteyenler ise KREDI, vatandaşlık numaralarını ve aylık gelirlerini sırasıyla ve boşluk bırakarak 5724’e kısa mesaj atabilirler. Gelen ön onay mesajı sonrasında başvuru sahibi gelir belgesini ve bankanın gerekli görürse isteyeceği belgeleri şubeye teslim ederek kullanabilir.

Fibabanka SMS ile Kredi

Fibabank’ta kısa mesajla kredi alma imkanından faydalanılabilecek üç çeşit kredi vardır. Belirli ihtiyaçlara yönelik krediler şu şekildedir:

 • Vatan Bilgisayar mağazalarında kullanılmak üzere 6 ay, 10 ay veya 12 ay taksitli faizsiz kredi imkanından faydalanmak için 3422’ye VATAN yazıp boşluk bırakıp vatandaşlık numarası yollanmalıdır.
 • Zen Kredi imkanı sayesinde alınacak krediyle Zen Pırlanta mağazalarında yapılacak alışverişlerde nakit ihtiyacını gidermek isteyenler 3422’ye ZEN yazıp boşluk bırakıp T.C. Kimlik Numaralarını mesaj atmalıdır.
 • CarrefourSA mağazalarında teknolojik ürünlerin alımında kullanmak üzere 15.000 TL’ye kadar kredi fırsatından yararlanmak isteyenler CSA ve vatandaşlık numaralarını arada boşluk bırakarak yazıp 3422’ye göndermelidir (Sadece Fibabanka müşterilerine özel).

Ön onay geldikten, doğruca mağazaya giderek kredi kullanılabilirken ödemeler İnternet Bankacılığı Şubesi’nden, Telefon Şubesi’nden ya da Fibabanka Şubeleri’nden yapılabilir.

HALKBANK SMS ile Kredi

Kısa mesajla Halkbank’tan kredi alarak finansman desteği alarak ihtiyaçları giderebilmek için yapılması gereken verilen sırayla ve her biri arasında boşluk olacak şekilde KREDI, vatandaşlık numarası, aylık gelir bilgisi ve kredi tutarı yazılıp 3452’ye SMS olarak yollanmalıdır. Hızlı Kredi adı altında verilen bu desteğin başlıca özellikleri şu şekildedir:

 • Kredi alt limiti 1.000 TL ve üst limiti 15.000 TL olacak şekilde belirlenmiştir.
 • Vade süresi 60 aydır.
 • Hali hazırda banka müşterisi olmayanlar için bir ön onaydır yani şubeye gelir belgesi veya bankanın isteyeceği diğer belgeler teslim edilmelidir. Ancak mevcut müşteriler, bankanın uygun görmesi durumunda bankaya gitmeden krediye kullanabilirler.

SMS ile kredi başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar bankanın Telefon Şubesi’ni arayarak ya da şubelere giderek sorularını sorabilirler.