Çuha çiçeği yetiştiriciliği iş fikri

0
3510

Ülkemizde bitkilerin kullanılması birçok açıdan bizlere fayda sağlamaktadır. Özellikle sağlık açısından ön plana çıkan bitkiler, her zaman en önemli şifa kaynağıdır. Bugünkü konumuz da bu bitkilerden birisi olan Çuha Çiçeği. Bitkilerin tarımsal alanlarda üretilmesi için dikkat edilmesi gereken etkenler bulunabilir. Bu etkenlere dikkat etmemiz için öncelikle nereye ekim yapacağımıza, toprağın verimli, verimsiz olduğuna, bitkinin hangi alanlarda yetişebileceği gibi konulara değinmemiz, öncelikle ticaret bakımından önemlidir. İnsanların birçoğu çuha çiçeğinin ne olduğunu, nerede yetiştiğini ve ne işe yaradığını bilmemektedir. Çuha çiçeği ana özellik olarak, modern tıpa yönelik hazırlanan önemli ilaçların içerisinde yer alan maddeleri kendisinde barındırmaktadır.

Çuha çiçeği en çok nerelerde yetişir?

Ülkemizde çuha bitkisi en çok Kıyı Ege Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ege Bölgesinde yetişen çiçeğin miktarı köylüler tarafından otuz kuruş gibi küçük para birimine toplanmaktadır. Toplanan çiçekler, yurt dışına gönderip ilaç halini alacaktır. Bu ilaçlar ise ülkemizde yüksek maddi rakamlarla tekrar satılmaktadır. Oysaki gerekli cihazları üretip, ülkemizde ilaç yapımını bizde sağlayabiliriz. Çuha çiçeği gibi yararlı olan birçok bitki, aynı şekilde köylüler tarafından toplanıp yurt dışına satılmaktadır. Yurt dışında bu bitkiler daha öncede belirttiğimiz gibi ilaç halini alarak binlerce dolara Türkiye’ye gönderilir. Bu durumdan haberdar olan Geleneksel Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Muammer Yıldız, özelikle bu bitkinin kanser hastalığına karşı büyük etkisi olduğunu tedavi edici etkenlerinin fazla bastığını vurgulamaktadır. Bu yüzden ülkemizde çuha çiçeği gibi bitkilere yönelik çalışma yapılmasını isteyen Doktor Muammer, gerekli yerlere ilgili mesajları da iletmektedir.

Doktor Muammer Yıldız, çuha bitkisi dışında melek otu, kekik, meyankökü, defneyaprağı gibi şifalı bitkilerin de ülkemizde toplanarak diğer ülkelere satıldığını ve yüksek miktarlarda, pahalı biçimde ilaç olarak Türkiye’ye geri döndüğünü belirtmektedir. Modern tıp, yani gelişen son düzeydeki tıbbın çare olamadığı hastalıklar oldukça çoğalmaktadır. Bu hastalıklara iyi gelen, düzelten ve tedavi sürecinde yardımcı olan bitkisel ilaçlarla tedavinin doktor kontrollerinde yürütülmesini ve gerekli alanlardaki sisteme kayıtlı yüz bin hastanın bulunduğu göstermektedir. Daha sonra yaşanıp görülen olumlu ilerleyişler ve hastanın tedavi sürecinde yaşamalarından ötürü tıp alanının kendilerine karşı oluşan önyargının gittiğini belirten Doktor Muammer Yıldız, ülkemizdeki en önemli eksikliğin bitkisel tedavi olduğunu söylemektedir. Sözlerine tedavi konusunda detaylı ve özel bir çalışma yapmak için üniversite olması gerektiğini de eklemektedir. Ülkemizdeki hedeflerin bu tür konular üzerinde araştırma yapacak bir üniversite olması, kurmak istenenlerin meydana gelmesi Doktor Muammer Yıldız tarafından vurgulanarak belirtilmektedir.

Çuha dışındaki bitkilerin herhangi bir alanda yetişmesi, türüne göre farklılık gösterebilir. Verimli toprakların bazı bitkiler üzerinde etkili olması, mevsimine göre farklılık göstermesi tarım açısından da önem taşımaktadır. Bazı şifalı bitkisel soğuk kış aylarında yetişirken, verimsiz topraklarda devamlılığını sürdürebilir. Bu yüzden etkili olan yöntemleri araştırarak toprağın verimli olduğu bölgelerde yeterlilik sürecektir. Şifalı bitkilerin araştırarak üzerinde iş fikirleri yürütmeniz de mümkündür. Ne iş yapabilirim gibi sorular ile karşı karşıya kalıyorsanız, küçük bir sermaye ile şifalı bitki yetiştirebilirsiniz. Özellikle çuha, mutluluk bitkisi gibi ön plana çıkan etkili, hastalıklarla mücadele içinde olan bitkiler her zaman gözde olanlarıdır.

İstediğiniz zaman gerekli araştırmaları yaparak, bitkiler hakkında yetiştirme yöntemlerini araştırabilirsiniz. Bununla beraber her alanda farklılık gösterdiğini söylediğimiz bitkileri yetiştirmek için gerekli tarım alanlarına sahip olmalısınız. Şifalı bitkilerin ülkemizde yeri ayrı olduğu için her zaman tıp yönünden etkili olduğu söylenmektedir. Sizde çuha gibi bitkileri ele alıp küçük alanlarda yetiştirmeye başladığınız zaman etkisini kısa sürede göreceğinizden emin olabilirsiniz. Hem sağlık açısından, hem de ticaret yönünden birçok kazanımlara ulaşmanız mümkündür.