Solucan Gübresi ile Para Kazanın

0
2113

Solucanların toprakta atıkları yiyerek gübresi sayesinde doğal bir ekolojik ortam oluşturduğu yıllardır bilinen bir gerçek. Solucan gübresi ile yapılan tarımın geçmişi ise yaklaşık 50 yıl öncesine dayanıyor. Solucanların hızlı üremesi ve maliyetinin az olması sayesinde yapacağınız ufak yatırımlar bile hızlı bir şekilde size para kazandırabilir.

Dünya’da yaygın olarak kullanılan bu yöntem son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler. Solucan gübresi kullanılan tarım ürünlerinde %30 oranlarına varan kalite ve yaklaşık 10-15 gün daha erken hasat almak mümkün oluyor. Bu oranlar neticesinde tarım ürünlerinde de sıkılıkla kullanılan bir yöntem. Özellikle organik ve zararsız olması da yine tercih edilen faktörlerden birisi. Organik Tarım yapılan arazilerde sıklıkla solucan gübreleri kullanılıyor. Aynı zamanda toprağı kimyasal atıklardan temizlemesi ve sürekli kullanımda toprak kalitesini de arttırdığı biliniyor. Solucan gübresinin kalitesi ayrıca solucanlara verdiğiniz besin ile artmakta veya azalmakta. Toprağa etki süresi ise 2-5 sene arasında değişmekte yani ileriye yönelik olarak bir avantaj diyebiliriz.

Solucan gübresi için ağırlıklı olarak Kırmızı Solucan diye tabir edilen cins kullanılıyor. Gübrenin kilosu ise ortalama 4 Türk Lirası seviyesinde. Solucanlar 6 ayda bir iki katı olarak üreme kapasitesine sahip yani yılda 4 kat büyüyen bir solucan çiftliğiniz olacak anlamına geliyor bu.

Hayvansal gübre ile solucan gübresi arasında kısa bir kıyaslama yapacak olursak; hayvansal gübrede bitkileri hasta edebilecek mikroorganizmalar da bir arada bulunur ancak solucan gübresinde sadece yararlı biyolojik canlılar vardır. Ayrıca hayvansal gübrelerde eğer hayvanın geçirdiği bir hastalık ve kullandığı bir ilaç varsa gübre yardımıyla yine bitkiye geçmesi mümkündür. Diğer taraftan solucan gübresinde herhangi ekstra bir ilaçlama veya takviye yapılmadığı için %100 doğal gübre denilebilir.

Kimyasal gürelerle kıyaslandığıda ise solucan gübresinin toprağın PH oranından su tutma kapasitesine kadar bir çok alanda saf ve organik bir gübreleme yöntemi olması en büyük farktır. Toprağınızı kimyasal atıklarla kirletmek yerine içten içe temizleyen bir gübre çeşididir.

Aşağıdaki örnekte Solucan Gübresi katkısı yapılmış ve yapılmamış Mısır hasatını inceleyebilirsiniz.

Solucan Gübresi Uygulanmış Toprak
Solucan Gübresi Uygulanmış Toprak