Atık yağ toplayarak para kazanma

0
4822

Yemeklerde kullanıldıktan sonra lavaboya yoluyla boşalttığınız kanalizasyona giden, bir daha kullanmayacak olduğunuz yağlar doğa ve gelecek nesiller için büyük bir tehdit oluşturmakta. Avrupa Birliği’ne uyum yasalarında da bulunan “atık yağların toplanması” şartı yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu.
Peki nasıl toplanır?
Öncelikle bu yeni iş fikrinde büyük yemek firmaları hedef alınmalı, bir yerden de evlerden toplanan yağlar oluşturacağınız depolarda biriktirilmelidir. Bunun için de gerekli belge ve izinleri ilgili yerlerden almak gerekir. Depoların güvenliğinden tutun da lisanslı vasıtalar gibi birkaç gerekli şeyleri yerine getirip bu işe girdiğinizde büyük paralar kazanabilirsiniz. Belirli başlı merkezi yerlere atık yağ otomatı koyarak da evlerden toplayacağınız yağları bu makinalar sayesinde belirli zaman aralıklarında toplayabilirsiniz. Şimdilik Çorum pilot bölge olarak seçilmiş durumda.
Nasıl para kazanırız?
Topladığınız yağları biriktirme noktalarından alarak enerji firmalarına satabilirsiniz. Atık yağ toplandıktan sonra işlemlerden geçirilerek, biyodizel yapımında ve sanayinin diğer kollarında da kullanılmakta. Pazar oldukça büyüyecek. Şimdilik 175 trilyonluk bir hacme sahip olan pazarda 3 adet firma bulunmakta. Bu firmalar ise zaman içinde bayilik ve franchising gibi yöntemlerle daha fazla kar yapmayı planlıyor. Diğer yandan ise üzülerek belirtmeliyiz ki, kötü niyetli kişiler de bu pazardaki açığı görmüşler.
Yeraltında, uygunsuz koşullarda çalışarak insanların sağlığını kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı savunmasız bırakabilecek ürünleri iç piyasaya pazarlamakta. Bu yağların bir kısmı sabun,hayvan yemi ve yemek firmalarına tekrar satılıyor. Bunu satan kişiler litresini 30-40 kuruş gibi fiyata alıp daha çok kazanç elde ediyorlar. Birçok şebeke çökertilmiş olamsına rağmen işi çakallık yaparak değil de doğru yoldan, insan sağlığıyla oynamadan yapın ! Prosedür ve yasalara uygun şekilde yaparsanız, işlerinizi zamanla büyütebilir ve Türkiye’deki ipi çeken firmalradan birisi de siz olabilirsiniz. Eğer yemek hizmeti veren firmanız veya büfe, restorant gibi bir işletmeniz varsa atık yağları da bu tür firmalara satabilir. Ek gelir elde edebilirsiniz. Kazan kazan yöntemi. Elinizde bulunan atık yağları belediyelerin atık yağ toplama merkezlerine bırakabilirsiniz.