EPC, ABD’ ye redresör gönderen ilk Türk firması oldu

0
827

Sektöre 2006 yılında adım atmasına karşın geçmişi Türkiye’de güç elektroniği sektörünün temellerinin atıldığı yıllara, yani yaklaşık 40 yıl öncesine dayanan EPC, bir ilke imza atarak, ABD’ye redresör ihracatı için düğmeye bastı.
Güç elektroniği sektöründe müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda özel üretim gerçekleştiren EPC, firmaların teknik ihtiyaçlarına göre dizaynlar gerçekleştiriyor. Güç elektroniği sektöründe “kişiye özel terzi” tarzında çalıştıklarını ifade eden EPC Genel Müdürü Ertuğrul Sözmen, “Enerji üretim ve dağıtım istasyonlarında kullanılan doğrultucular yani redresörler, kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir. Biz de, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözüm üretiyoruz. Genellikle enerji sektörüne hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz genellikle Siemens, EnerjiSa gibi isimler” dedi.

Amerika’ya örnek bir doğrultucu gönderdiklerini açıklayan Sözmen, “Tasarımı tamamen bize ait olan ürünümüz, Amerika’daki test aşamalarını başarı ile tamamladı. Ve Amerika’ya doğrultucu ihraç eden ilk Türk firması olduk” diye konuştu. Amerika’ya gönderdikleri ilk üründen sonra ikinci ürünün de siparişini aldıklarını söyleyen Sözmen, “Bu yıl Amerika’ya 300 bin dolar civarında ihracat gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Önemli olan rakam değil, bu tip ürünlerin Amerika gibi bir ülkede sağlayıcılarından biri olmak” dedi.

Geçtiğimiz yıl ihracata ağırlık verdiklerini söyleyen Sözmen, “2013’teki 9 milyon TL’lik ciromuzun yüzde 60’ını ihracat oluşturdu. Bu yıl ise yaklaşık 6 milyon dolarlık ihracat planlıyoruz. Hollanda ve Almanya’ya redresör grubundaki ürünlerimizi gönderiyoruz. Hollanda’daki havaalanı doğrultucuları bizim ürünlerimiz. Ayrıca Hollanda petrol platformunda da ürünlerimiz bulunuyor. Türkmenistan, Ürdün ve Irak’a da ihracat gerçekleştiriyoruz” bilgisini verdi.

Her yıl yüzde 50 büyüme kaydettiklerini anlatan Sözmen, faaliyetlerini 35 kişi ile yürüttüklerini belirtti. “2 bin metrekarelik yeni bir alana geçerek tesis yatırımı yapacağız” açıklamasını yapan Sözmen, “DC kesintisiz güç kaynakları, AC kesintisiz güç kaynakları, invertörler, frekans konvertörleri ve statik transfer anahtarları üretiminde Türkiye’de lideriz. Yerimizi korumayı ve yurtdışında Türk ürünlerinin kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.