Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2019

1
123

Ödeme ertelemeli kredi imkanı sunan bankalar, ihtiyaç sahiplerine geri ödeme konusunda sağladıkları kolaylıklar ön plana çıkıyor. Bir diğer deyişle, finansman desteği arayan başvuru sahipleri, bankaların sunduğu gecikmeli ödeme fırsatı sayesinde kredi taksitlerini baştan belirlenmek koşuluyla ötelenmiş bir şekilde bankaya ödeme şansı elde ediyor. Ertelemeli kredi sunan bankalar hem artan rekabet ortamında müşteri kazanmaya çalışırken hem de ilk kredi taksidi ödemesinde problem yaşama ihtimali olan ihtiyaç sahiplerine önemli bir kolaylık sağlıyor.

Ödemelere geç başlanabilen kredi imkanlarının uygulamaları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kimi bankalar sadece 1 ay erteleme imkanı sunarken, kimi bankalar da 3 aya veya 6 aya varan erteleme imkanı sunmaktadır. Birçok banka bireysel başvurular için 3 ay ertelemeli kredi fırsatı sağlamaktadır. Başvuru şartları, faizler, vade uzunlukları gibi konularda da bankadan bankaya değişen uygulama farklılıkları vardır.

3 Ay Ertelemeli Kredi 

3 ay gecikmeli kredi ödeme fırsatı sayesinde kredi sahipleri, bankaya olan geri ödemelerini kredi çekildikten 3 ay sonra ilk taksidi yatırarak başlar. Özellikle yaptığı yatırım sonrası 3 ay boyunca elini rahatlamak isteyen ya da kredi ödeme başlangıcı öncesinde durumunu toparlamak isteyen ihtiyaç sahipleri için uygun bir kredi türüdür. İlk 3 ay ödemesiz krediler sayesinde başvuru sahipleri hem gerekli olan finansman desteğini bulurken hem de bütçelerine uygun ödeme planlarıyla daha düzenli bir taksitlendirme şansı bulurlar. Temel mantığı aynı olsa da bu tarz ödemesiz dönemli kredilerin şartlarında ya da geri ödeme koşullarında bankadan bankaya değişebilecek durumlar olduğu için kredi başvurusunda bulunmadan önce bankaların internet sitelerinden ya da şubelerinden konuyla ilgili detaylı bilgi almak ihtiyaç sahiplerinin kendilerine daha uygun kredi imkanlarından faydalanmasını sağlayacaktır.

Ertelemeli Kredi Hesaplama

Gecikmeli kredilerin hesaplamaları da bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber finansman desteği arayan ihtiyaç sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biridir. Öncelikle, bankalar taksit ödemesine geç başlama imkanı sunsalar da erteleme süreci boyunca faiz işlemi yaparlar. Bir diğer deyişle, ertelenen süreye göre geri ödenecek miktar faize göre artacaktır.  Kimi bankalar bu faizi ilk taksitte alırken kimi bankalar her takside eşit miktarda ekleyerek geri ödemesini alıyor. Bazı bankalarsa bu seçeneklerden hangisinin uygulanacağını kredi sahibine bırakıyor.

Ödemesiz dönemli kredilerin vadeleri, bankadan bankaya iki farklı şekilde belirlenmektedir.

 • Bir banka 3 ay ertelemeli konut kredisini 48 ay içinde temin ederken yani toplam 48 aylık ödemeyi 45 ay içinde isteyebilir.
 • Bazı bankalar da 3 ay + 48 ay olacak şekilde 51 aylık bir ödeme planı sunabilir. 

İki durumda da gecikme faizi ödenmez sadece aylık faiz işler.

Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

Ödeme gecikmeli ihtiyaç kredisi, özellikle acil nakit ihtiyacı olan başvuru sahipleri tarafından tercih edilmektedir.  Erteleme süresi boyunca geri ödemesi başlamayan bu krediler, başta yeni işe başlayacak olan girişimciler ve esnaflar gibi finansman desteği arayanlar için oldukça kullanışlı bir kredi türüdür. Bu tarz uygulamalar sayesinde, başvuru sahipleri maddi anlamda ellerini rahatlatma fırsatı bulurlar ve geri ödeme sürecine daha uygun bir ortamda başlama fırsatı elde ederler. 

Ödeme ertelemeli kredi imkanı birçok bankada belli dönemlerde daha fazla sunulur. Örneğin yılbaşı, bayram, tatil dönemi gibi periyotlarda ertelemeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler bankaların sunduğu fırsatları bankaların internet sitelerinden ya da şubelerinden takip edip krediden yararlanıp ellerini rahatlatabilirler. 

Ertelemeli Konut Kredisi

Gecikmeli konut kredisi fırsatları yeni ev sahibi olmak isteyenlerin, taşınma sürecinde karşılaşacakları nakit problemlerine yönelik kullanışlı bir kredi türüdür. Bu sayede evi satın aldıktan sonraki yani kredi çekildikten sonraki ilk aylarda geri ödeme başlamaz. Ortalama 3 ay gecikmeli olarak sunulan bu kredi imkanında ilk geri ödeme taksidine kadar diğer taşınma masraflarına bütçe ayırma imkanı bulunabilir. Ancak, yine de erteleme süresinin faizi işlemeye devam eder ve ilk taksite kadar geçen ayın faizi bankaya geri ödenmek durumundadır.

Birçok banka, konut kredilerini ertelemeli bir şekilde sunmamaktadır. 2019 yılı için, Halkbank ödeme gecikmeli konut kredisi imkanıyla ön plana çıkmaktadır.  Diğer kredilerden ayrı olarak, konut kredisine başvurmak için evin tapusu da belge olarak belirtilmelidir çünkü bankalar evin ekspertiz tarafından da onaylanan değerine göre verilecek kredi miktarını onaylar.

Akbank Ertelemeli Kredi

Akbank ödeme gecikmeli kredi imkanını 3 ay ertelemeli şekilde sunan bankalardan biridir. En fazla 60 ay vadeli olarak verilen kredinin ilk taksidi en geç alındıktan 92 gün sonra ödenmelidir. Bu durumda ilk taksitten itibaren 57 ay içinde kredinin geri ödenmesinin tamamlanması beklenir. Ertelemeli krediler için faiz oranları ise kullanılan kredi miktarı ve talep edilen vade süresine göre değişiklik göstermektedir.

Akbank müşterisi olmayanlar şubeye gidip aşağıda belirtilen evrakları teslim etmeleri gerekir.

 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi aslı ve fotokpisi,
 • Gelir belgesi, 
 • SGK Hizmet Döküm Belgesi (sadece özel sektör çalışanları için), 
 • İstenilmesi durumda adres teyidi içeren belge,

Mevcut Akbank müşterileri bankanın telefon veya internet şubesinden, mobil uygulamasından ya da kredimakbankta.com’dan kredi talebinde bulunabilir.

QNB Finansbank Ertelemeli Kredi

QNB Finansbank gecikmeli kredi ödeme kolaylığı sayesinde geri ödeme dönemi başında elini rahatlatmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvurabileceği bankalardan biridir. Başvuru sahipleri 60 aya vadeye kadar alınabilecek kredilerin ödemesine 3 ay sonra başlayıp 57 taksit olarak ödeme imkanı bulurlar. Faizlerse, başvuran kişinin kredi puanını göre değişmektedir.

Bankanın müşterileri aşağıda belirtilen yerlerden başvuru yapabilirler. 

 • qnbfinansbank.com.tr adresinden, 
 • Bankanın ‘‘Alo Kredi’’ telefon hattından, 
 • Mobil şubeden, 
 • KrediGO mobil uygulaması üzerinden,

Ancak 35.000 TL ve üzeri talepler için şubeden başvuru yapmak gerekmektedir. Mevcut müşteri durumunda olmayanlarsa kimlik belgesi, adres belgesi ve gelir durumunu gösterir belgeyle şubelerden başvuruda bulunabililer. Bunların yanı sıra, banka bütün ihtiyaç kredisi geri ödemelerinde hayat sigortası talep etmektedir.

TEB Cetelem Ertelemeli Kredi

TEB Cetelem ödemesiz dönemli kredi olanağıyla finansman desteği alan ihtiyaç sahiplerine geri ödeme süreci başında rahatlama dönemi sağlıyor. En fazla 3 ay erteleme yapılabilirken erteleme süresi vadede bir değişiklik yaratmıyor. 0 km araçalar için 60 aya kadar vade imkanı varken ikinci el araçlarda en fazla 48 ay vade fırsatı vardır. 

İnternet üzerinden kolay başvuru imkanının bulunduğu TEB Cetelem’de, tebcetelem.com.tr üzerinden başvuru yapıp onay almak hızlı bir süreçtir. Onayın gelmesinin ardından, başvuru sahiplerinin, aşağıdaki belgeleri iletmesi beklenir. 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, 
 • Adres bilgisini gösterir belge,
 • Noter satış sözleşmesi,
 • Araç tesciline ilişkin geçici belge,  

Ödemeler ise TEB ATM’lerinden, şubelerinden ya da PTT Online Merkezlerinden yapılabilir.

Vakıfbank Ertelemeli Kredi

Vakıfbank ödeme gecikmeli kredi imkanlarını sadece Vakıfbank’tan maaşını alan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların kullanabileceği şekilde düzenlemiştir. Kamuda çalışıp bankadan maaş alan: 

 • Memurlar, 
 • Kadrolu işçiler, 
 • Emekliler, 

ödemesiz dönemli ihtiyaç kredisinden faydalanma şansı bulurlar. Vade aralığı 3 ay ile 60 ay arasında değişim göstermekedir. Taksitler her aya eşit şekilde bölünerek ödenir.

Vakıfbank şubelerinden, ertemeli kredi talebinde bulunulabilir, maaşını bankadan alan ihtiyaç sahiplerinin gelir belgesi göstermesi gerekmez. Ancak banka, kredi türünü ve limitini göz önünde bulundurarak kredi tahsisi için ek belge veya teminat talebinde bulunabilir. Kredi hesaplaması yapılırken başvuru sahibin kredi puanı baz alınarak ödeme planı hazırlanır ve nota göre onay verilir.

Alternatif Bank Ertelemeli Kredi

Alternatif Bank ödemesiz dönemli krediyle, ihtiyaç kredisi kullanan kişiler geri ödeme dönemine 3 ay geç başlama fırsatı buluyor. 

 • Başvuru sahipleri 3 ay ile 60 ay arasında değişen vadelerden yararlanabilirken, geri ödemenin ilk taksidini kredi kullanımından 3 ay sonra yatırırlar. 
 • Bireysel müşteriler için faiz oranı %1,79 olarak belirlenmiştir.
 • Ertelemeli kredi başvurusunda bulunmak için bir Alternatif Bank şubesine gitmek gerekmektedir ve gerekli belgelerin (nüfus cüzdanı, adres gösterir belge ve gelir belgesi) ibrazı yapılmalıdır.
 • Ayrıca, kredi onayı için hayat sigortası gerekmektedir.

Yukarıda sıraladığımız özelliklerin dışında, banka gerekli gördüğü durumlar için ek teminat ya da belge isteyebilir. Alternatif Bank şubelerinden daha detaylı bilgi alınabilir.