Türkiye’nin En Girişimci 50 Üniversitesi

0
861

TÜBİTAK, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, KOSGEB, TPE, TÜBA, TTGV ve üniversitelerin katkı sağlayarak hazırladıkları, Üniversitelerin, girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

İlk kez 2012’de hazırlanan, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2014 yılı endeksi ise, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Işık, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirtti.

Endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi belirlemediğine işaret eden Işık, “Bu, tamamen girişimci ve yenilikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Birinciliği ODTÜ Elde Etti

Değerlendirmeye alınan üniversite sayısının bu yıl 144’e çıktığını anlatan Işık, bünyesinde 50’den az akademisyen bulunan üniversitelerin endekse dahil edilmediğini ifade etti. 6 aylık çalışmanın ardından sıralamanın belli olduğunu bildiren Işık, “Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yine birincilik Orta Doğu Teknik Üniversitesinin. Üniversitemizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Sıralamada ikinciliği yine Sabancı Üniversitesinin aldığını açıklayan Işık, geçen yıl 4. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesinin bu yıl 3. sıraya yerleştiğini söyledi. Puanların daha da yükselmesi dileğinde bulunan Işık, Anadolu’daki üniversitelerin de kendi yapılanmalarını “girişimci ve yenilikçi üniversite” anlayışına göre revize etmesi ve endekste daha üst sıralara yerleşmesi gerektiğini ifade etti.

Üniversiteler 23 Göstergeye Göre Sıralandı

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı. 23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.

144 Üniversite Değerlendirmeye Alındı

Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite hesaplamaya dahil edildi. Bu yıl, ilk 10’a bir yeni üniversite dâhil olurken, ilk 10’daki 8 üniversitenin yeri bir önceki döneme göre değişiklik gösterdi. Aynı şekilde ilk 20’ye 2; ilk 50’ye 4 yeni üniversite dâhil oldu.

1 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
2 SABANCI ÜNİVERSİTESİ
3 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
4 İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
5 KOÇ ÜNİVERSİTESİ
6 ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ 
7 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
8 TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
9 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
10 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
11 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
12 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
13 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
14 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
15 EGE ÜNİVERSİTESİ
16 GAZİ ÜNİVERSİTESİ
17 ATILIM ÜNİVERSİTESİ
18 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
19 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
20 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
21 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
22 ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ
23 KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
24 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ
25 GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ
26 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ
27 BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ
28 İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ
29 ANKARA ÜNİVERSİTESİ
30 FATİH ÜNİVERSİTESİ
31 MERSİN ÜNİVERSİTESİ
32 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
33 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
34 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
35 OKAN ÜNİVERSİTESİ
36 İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ
37 MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİ
38 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
39 GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ
40 İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ
41 DÜZCE ÜNİVERSİTESİ
42 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
43 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
44 KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ
45 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
46 FIRAT ÜNİVERSİTESİ
47 KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
48 PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ
49 NİĞDE ÜNİVERSİTESİ
50 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ