İtalyan markasını Çorumlu iş adamı büyütecek

0
804

Vitrifiye seramik ve banyo mobilyaları sektöründe faaliyet gösteren İtalyan markası Isvea’yı satın alarak üretiminin yüzde 90’ını Çorum’daki fabrikasına taşıyan iş adamı Erdem Çenesiz, Isvea markasındaki hedeflerinin 30 milyon dolarlık ihracat olduğunu açıkladı.

Çenesiz, Isvea’nın İtalya müdürü Alessio Scacaroni, firmanın ödüllü tasarımcısı Ettore Giordano ve Isvea’nın kurucusu Angelucci ailesinden Ada Lucianni Angelucci’yi Çorum’daki fabrikasında ağırladı. Burada ulusal gazete ve dergilerin ekonomi muhabirleriyle bir araya gelen ve Isvea’nın yeni hedeflerini anlatan Çenesiz, fabrikada düzenlenen panel öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Isvea markasının tanıtımı için “Roma’dan Hattuşa’ya” konulu bir buluşma programı tertip ettiklerini ve İtalyan ekibiyle bir araya geldiklerini ifade eden Çenesiz, “İtalya’dan almış olduğumuz Isvea’nın tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu gururu herkesle paylaşıyoruz” dedi.

50 yıllık İtalyan markasının yüzde 90 üretimi artık Çorum’dan

Çenesiz, 50 yıllık İtalyan markası Isvea’yı geçen yıl ocak ayında satın aldıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“Özellikle bir Türk firmasının 50 yıllık bir İtalyan firmasını alıp, Türkiye’de üretiminin yüzde 90’ını yapıp bütün dünyaya gönderiyor olması bizim için son derece önemli bir olay. Üretimin geri kalan yüzde 10’luk kısmı ise İtalya’da devam ediyor. Satın almanın ardından bir yıldır da ürün geliştirme ve özellikle üretimlerin Türkiye’ye transfer edilmesi sürecini tamamladık. Satın almada Roma’da imzalanan anlaşmayı kamuoyu ile paylaştık ancak satan aileyle yaptığımız gizlilik anlaşması nedeniyle finansal bilgileri paylaşamadık. Gizlilik anlaşması nedeniyle rakamları açıklayamıyoruz. Bu süreçten sonra üretimleri Çorum’daki fabrikamıza taşıdık. İtalyan markasını Çorum’dan yukarılara taşımaya başladık.”

Firmayı satın almalarının ardından, Türk girişimciliğinden beslenen yeni yapısı ve köklü İtalyan geçmişiyle Isvea’nın, İtalya, Avrupa ve dünya pazarındaki büyümesinin dikkat çekici bir ivme kazandığına değinen Çenesiz, “Kalite hedeflerini dünya düzleminde oluşturarak, pazar olarak tüm dünyayı gören İtalyan Isvea’nın, bu bağlamda 45 ülkeye gerçekleştireceği ihracatta Türkiye artık ana üretim üssüdür” ifadelerini kullandı.

İhracat hedefi 30 milyon dolar

Isvea’nın vitrifiye seramik alanında yıllık 2 milyon üretiminin olduğunu, bu üretimlerin Çorum’daki 135 bin metrekarelik açık ve kapalı alana sahip fabrikada yapıldığını dile getiren Çenesiz, banyo dolaplarında üretim kapasitesinin ise yıllık 100 bin modül olduğunu dile getirdi.

Markanın yeni yıl hedeflerine de değinen Çenesiz, ihracat rakamlarında büyük hedefler amaçladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Isvea çok ciddi bir ürün portföyüne hakim olmuş durumda. Tam manasıyla uluslararası bir marka olmanın ve İtalyan kökenli, İtalyan tasarım kültüre haiz bir markanın gerektirdiği ürün portföyüne sahip. Özellikle orta ve orta üst segmente hitap edecek ödüllü tasarımları var. Ödüllü İtalyan tasarımdan oluşan portföyü hali hazırda Türk tüketicisine sunmuş durumda. Geçen sene Isvea, Çorum’dan ürettikleriyle 17 milyon 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın bu sene 30 milyon dolara çıkması için bütün ekibimizle seferberlik ilan ettik. Bu rakama da ulaşacağımıza inanıyoruz. İtalyan markasını Çorum’dan 30 milyon dolarlık ihracata ulaştıracağız.”

Isvea markasının üretim üssünün artık Çorum olduğuna vurgu yapan Çenesiz, “Bugün, Çorum’dan büyüyen bir dünya markası öyküsünün başlangıcına tanık oluyorsunuz. Türk firmaları yabancı markaları satın alarak yabancılardan daha iyi yönetiyorlar tezinin iyi bir örneğinin daha hayata geçmesi en büyük mutluluğumuz olacaktır” dedi.

Roma’dan Hattuşa’ya konulu buluşma çerçevesinde Isvea’nın Türkiye’deki 150 bayisinin Çorum’a geleceği, üretimlerin gerçekleştirildiği fabrikada incelemede bulunacağı öğrenildi.