SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

1
355

SGK emeklilik sorgulama işlemi e-devlet üzerinden ya da SGK resmi sitesinden yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılan sorgulama işlemi sonucunda ne zaman emekli olunacağı bilgisine ulaşılabilir. Bunun yanında sayfada bulunan hesaplama işlemleri seçeneği ile de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Gündemdeki Konu: Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK Remi Sitesinden Emeklilik Sorgulama

SGK sitesinden emeklilik zamanı sorgulama işlemi için öncelikle Google arama motoruna SGK emeklilik sorgulama ya da SGK yazarak sayfaya erişim sağlamalısınız. Bunun haricinde uyg.sgk.gov.tr adresinden de aynı şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama işlemi için sayfa dışında herhangi bir bilgi paylaşmanıza gerek yoktur. Ancak sayfaya girişte en altta bulunan Ne Zaman seçeneğine tıkladığınızda karşınıza birçok konuda ‘ne zaman’ temalı seçenekler gelecektir. Bu temalar ne zaman prim ödemem biter, ya da ne zaman sigortalı olurum gibi pek çok farklı konuda olabilmektedir. Bu girişi yaptıktan sonra sistem sizi ne zaman ekranına yönlendirecektir. Burada ekranda bulunan formu doldurarak gönder tuşuna basmanız gerekmektedir. Ekranda bulunan form üzerinde cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, maluliyet durumunuz, SSK prim ödeme günü sayınız gibi pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu şekilde yapılacak sorgulamanın dezavantajı, SGK ödeme ve primlerinizle ilgili her şeyi bilmenizi zorunlu tutmasıdır. SSK prim ödeme günü sayısı, diğer sandıklara yapılan prim ödeme günü sayısı, fiili gün sayısı ve 3600 gün sınırının doldurulduğu tarih gibi pek çok detayı bilmeniz gerekmektedir. SGK’dan emekli olabilmek için 3600 prim ödeme günü limitini doldurmuş olmanız istenmektedir. Bu nedenle eğer bu limiti doldurmadıysanız, yapacağınız sorgulama sonuçsuz kalacaktır. 

Tüm bilgileri girdikten sonra yapmanız gereken, Gönder tuşuna basarak sorgulama işlemini yapmak olmalıdır. Bunun haricinde sizden herhangi bir bilgi talep edilmeyecektir. Ayrıca yapacağınız sorgulama sonucunu e-mail olarak alma hakkınız da bulunmaktadır. Eğer sorgulama sonucunda hata olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken en yakın SGK binasına uğrayarak itiraz dilekçesi yazmak olmalıdır.

E-Devlet Üzerinden SGK Emeklilik Sorgulama

E-devletten emeklilik sorgulama hizmeti için sizden giriş haricinde herhangi bir bilgi talep edilmez. Yalnız girişte T.C. kimlik numaranız ve şifreniz istenir. Şifrenizi PTT aracılığıyla alabilirsiniz. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken, sağ üst kısımda bulunan arama bölümüne SGK yazmaktır. Bunu yazdıktan sonra SGK işlemleri menüsünden sorgulamanızı yapabilirsiniz. E- devlet, tüm yasal bilgilerinizin kaydedildiği bir ortamdır. Bu nedenle bir sorgulama işlemi sırasında sizden herhangi bir bilgi istenmez.  Sorgulama sonucunu ekranda bulunan düğme ile yazdırabilirsiniz.

SGK Binalarından Emeklilik Sorgusu

SGK müdürlüklerinden emeklilik sorgulaması yapmak için en yakın müdürlüğe gidebilirsiniz. Eğer yaptığınız bireysel sorgulamada hata olduğunu düşünüyorsanız ya da sisteme girişte sorun yaşıyorsanız, bu yolu deneyebilirsiniz. Aksi halde tekrar e- devlet sistemine yönlendirilirsiniz. 

Telefonla Sorgulama Yapmak Mümkün Müdür?

SGK durumunu telefonla sorgulamak mümkün değildir. Ancak sistemde bir sorun olması, giriş yapılamaması ya da sistemde bulunan bilgilerin yanlış olduğunun düşünülmesi halinde yapılacak iş, ya  müdürlüklere gitmek ya da Alo 170 hattından SGK yetkililerine bağlanmak olmalıdır.

SMS ile SGK Sorgusu Mümkün Müdür?

Telefon mesajı ile SGK sorgulama mümkün değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu, yalnızca Alo 170 ile aramalara izin vermektedir. Ancak SMS yoluyla bilgi edinme durumuna izin verilmemektedir. Bunun yanında olası bir sorunda SGK resmi sitesinde bulunan şikayetler bölümüne yazabilir yada SGK il ve ilçe müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız emeklilik sorgusunda sorun çıkmayacağından emin olabilirsiniz.